Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Gastroskopia Bydgoszcz

Rejestracja

Gastroskopia Bydgoszcz

Gastroskopia zwana także panendoskopią, to endoskopowa metoda diagnostyczno-lecznicza umożliwiająca zbadanie górnego odcinka przewodu pokarmowego od przełyku do dwunastnicy. Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia gastroskopii są:

Gastroskopia zabiegowa jest przeprowadzana w przypadku występowania:

Przygotowanie do badania

8 godzin przed wykonaniem badania pacjent nie może przyjmować żadnych posiłków. Nie wskazane jest spożywanie napojów, palenie papierosów, ani żucie gumy na 4 godziny przed gastroskopią. Gastroskopia nie może zostać przeprowadzona bez pisemnej zgody pacjenta.

Przeciwwskazania

Jak każde badanie, także gastroskopia posiada pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia. Zalicza się do nich m.in.: perforacja górnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzenia psychiczne, które mogłyby doprowadzić do utraty kontaktu z chorym, niedawno przebyty zawał serca czy choroba wieńcowa.

Badanie

Gastroskopia jest poprzedzona podaniem znieczulenia miejscowego gardła. Zwykle polega ono na spryskaniu gardła środkiem znieczulającym. Zmniejsza on dolegliwości związane z badaniem (odruch wymiotny, kaszel, uczucie duszenia się). Gastroskopia może zostać wykonana w znieczuleniu ogólnym. Po podaniu środka usypiającego pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się po zakończonym badaniu. Gastroskopia polega na wprowadzeniu do przełyku pacjenta giętkiego przewodu opatrzonego źródłem światła, systemem rejestrowania oraz przekazywania obrazu. Szczęka pacjenta oraz gastroskop podczas badania są odpowiednio zabezpieczone.

Po badaniu

Dwie godziny po gastroskopii nie należy palić papierosów, jeść, ani pić. Jeżeli badanie wykonywane było w znieczuleniu ogólnym nie zaleca się prowadzenia pojazdów przed 12 godzin. Podane znieczulenie może upośledzać reakcję na bodźce.

Sprzęt, którym dysponujemy cechuje się najwyższą jakością, co zapewnia precyzyjne wyniki badań.