Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Kamica pęcherzyka żółciowego
leczenie Bydgoszcz

Rejestracja

Kamica pęcherzyka żółciowego

Przyczyną powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego jest tworzenie w układzie żółciowym tzw. złogów (kamieni). Choroby mają zazwyczaj charakter zapalny, nowotworowy, kamiczny. Powstawaniu kamieni sprzyjają przewlekłe stany zapalne, niewłaściwe żywienie powodujące nadmierne gromadzenie się cholesterolu, czy otyłość oraz cukrzyca.

Objawy zależą od wielkości kamieni oraz ich położenia. W przypadku zakażenia występuję tępy ból w prawym podżebrzu oraz uciążliwe wzdęcia brzucha. Jednym z typowych objawów kamicy pęcherzyka żółciowego jest tzw. kolka żółciowa odczuwalna jako silny ból skurczowy, który promieniuje z prawego podżebrza na prawą stronę nadbrzusza i łopatkę. Im więcej kamieni- tym silniejsze bóle. Wynika to z faktu, że przemieszczają się one w rejonie dróg żółciowych przez żółć, która wpływa do dwunastnicy. Atak w rejonie kamicy objawia się silnymi bólami, którym może towarzyszyć gorączka, mocne pocenie i żółtaczka. Niekiedy ustępuje on samoczynnie (kamienie same się przesuną), a czasami konieczna jest pomoc lekarska polegająca na podaniu środków rozkurczowych. Dopiero gdy bóle nie ustępują, konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Rozpoznania kamicy pęcherzyka żółciowego dokonuje lekarz przeprowadzając z pacjentem wywiad lekarski oraz wykonując badania ultrasonograficzne.

Kamica pęcherzyka żółciowego jest niebezpieczna i może powodować rozmaite powikłania np. wodniaka, ropniaka pęcherzyka żółciowego, czy ostre zapalenie trzustki. Dlatego leczenie jest niezmiernie istotne, a operacyjne usuniecie kamieni jest czasami niezbędne i zapobiega żółtaczce.

Obecnie coraz częściej stosuje się endoskopowe usuwanie kamieni, albo laparoskopowe pęcherzyka żółciowego razem z kamieniami.