Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Kolonoskopia Bydgoszcz

Rejestracja

Kolonoskopia Bydgoszcz

Kolonoskopia to badanie, dzięki któremu możliwa jest obserwacja śluzówki jelita grubego (kolonoskopia diagnostyczna). Polega na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego przewodu, z systemem przesyłania obrazu. Podczas wykonywania badania możliwe jest także pobranie wycinków do biopsji oraz usunięcie pojedynczych polipów znajdujących się w jelicie grubym(kolonoskopia terapeutyczna).

Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej

Wskazania do kolonoskopii terapeutycznej

Przed badaniem

Kolonoskopia wymaga specjalnego przygotowania dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Na 7 dni przed wykonaniem badania należy odstawić preparaty zawierające żelazo. Ta sama kwestia dotyczy leków antygradacyjnych (np. Aspiryna, Acard) oraz leków przeciwzakrzepowych (np. Warfaryna, Sintrom). Odstawienie leków musi zostać skonsultowane z lekarzem, który je przepisał. 3 dni przed wykonaniem kolonoskopii pacjent powinien rozpocząć dietę lekkostrawną, bez produktów z dużą zawartością błonnika. Niewskazane jest także przyjmowanie pokarmów składających się z warzyw i owoców pestkowych. Kolonoskopia powinna zostać poprzedzona jednodniową dietą płynną, przy czym nie należy spożywać soków owocowych, napojów gazowanych i mleka. W przypadku złego samopoczucia przed badaniem, bądź trudności z przygotowaniem do niego należy o wszystkim poinformować lekarza. Na dzień przed kolonoskopią pacjent musi przyjmować roztwór Fortransu. Skutkiem przyjmowania leku będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.
Jeżeli kolonoskopia jest ustalona na godziny poranne, roztwór Fortansu należy rozpocząć pić dzień wcześniej o godzinie 14:00 lub 15:00. Wskazane jest wypicie 4 litrów roztowru (1 saszetka leku na 1 litr wody). 1 szklanka co 15 minut, przy czym ostatnia porcja powinna zostać wypita 2 godziny przed badaniem.
Jeżeli kolonoskopia wykonywana będzie w godzinach popołudniowych, lek należy zacząć przyjmować dzień wcześniej pomiędzy 16:00, a 17:00. 1 szklanka roztworu co 15 min. Całość można rozłożyć na dwie porcje po 2 litry. Pierwsza porcja dzień przed wykonaniem badania, druga w dzień badania, przy czym ostatnia szklanka powinna zostać wypita najpóźniej 2 godziny przed badaniem. W momencie rozpoczęcia przyjmowania roztworu Fortansu należy zaprzestać przyjmowanie jakichkolwiek posiłków.

Badanie

W dniu badania można przyjmować dowolne ilości wody niegazowanej (wyjątkiem jest przeprowadzenie badania w znieczuleniu, wtedy napoje należy ograniczyć do minimum). Kolonoskopia dla poprawy komfortu może być wykonana w znieczuleniu. Jest to płytkie znieczulenie ogólne, podawane dożylnie. Badanie zazwyczaj trwa 15-60 minut. Pacjent leży na wznak lub na boku. Do jelita zostają wpuszczone gazy pod ciśnieniem.

Po badaniu

Po kolonoskopii pacjentowi mogą doskwierać wzdęcia, bóle brzucha i uczucie parcia. Wszystkie objawy są wynikiem wprowadzenia do dolnych dróg pokarmowych gazów pod ciśnieniem. Objawy mijają po oddaniu gazów. Po wykonaniu badania nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez 12 godzin. Znieczulenie może upośledzać reakcję na bodźce.