Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Polipy pęcherzyka żółciowego Bydgoszcz

Rejestracja

Polipy pęcherzyka żółciowego Bydgoszcz

Polipy pęcherzyka żółciowego to zmiana chorobowa, którą można wykryć za pomocą badania ultrasonograficznego. Wykrycie polipa nie zakłada, że musi być rozpoczęte leczenie. Wszystko uzależnione jest od stanu zmiany i ewentualnych dolegliwości. Ponadto na decyzję o operacji polipów wpływa ich ilość, kształt, wygląd ściany pęcherzyka i umiejscowienie wykrytych zmian. Polipy pęcherzyka żółciowego bardzo często wykrywane są przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej i miednicy. Ich występowanie nie zakłada, że pacjent będzie odczuwał jakiekolwiek dolegliwości. Zazwyczaj polipy pęcherzyka żółciowego to niegroźne zmiany. Niepotrzebnie przeprowadzona operacja mogłaby narazić pacjenta na niepożądane powikłania wynikające z zastosowania znieczulenia ogólnego.

Objawy

Możliwe dolegliwości bólowe opisywane są jako niespecyficzne i są porównywalne z bólem występującym podczas kamicy pęcherzyka żółciowego. Polipy pęcherzyka żółciowego mogą objawiać się bólem w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu. Z uwagi, że pęcherzyk żółciowy pełni ważną funkcję w procesie trawienia leczenie operacyjne zalecane jest w ostateczności.

Leczenie

W przypadku, kiedy polipy pęcherzyka żółciowego nie powodują żadnych dolegliwości zaleca się kontrolne badania USG co 6-12 miesięcy. Regularna kontrola pozwoli wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Czynnikami wskazującymi leczenie operacyjne będzie pojawienie się dolegliwości lub zaobserwowane powiększanie się polipów. Ponadto zaleca się leczenie operacyjne w przypadku, gdy:

O leczeniu ostatecznie decyduje chirurg. Obecnie nie ma nieoperacyjnych metod leczenia polipów pęcherzyka żółciowego.

Powikłania

Leczenie operacyjne polipów pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do natarczywego cofania się żółci do żołądka. Taka sytuacja może doprowadzić do powstania dolegliwego żółciowego nieżytu żołądka.