Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Wrastające paznokcie Bydgoszcz

Rejestracja

Wrastające paznokcie Bydgoszcz

Wrastające paznokcie są wynikiem nadmiernego przyrostu bocznego płytki paznokciowej. Może pojawić się w dowolnym miejscu, jednak najczęściej przypadłość ta dotyczy palucha.

Przyczyny

Wrastające paznokcie poprzedza uraz, niewłaściwie dopasowane obuwie, zbyt wysokie obcasy, zła technika obcinania paznokci, a także zaburzenia mikrokrążenia. Wrastające paznokcie mogą być przypadłością dziedziczoną w przypadku długich palców u nóg, a także szerokiej i zagiętej płytki paznokciowej. Przypadłość ta może nawracać w przypadku braku odpowiedniej profilaktyki po zabiegu usunięcia wrastających paznokci. Wrastające paznokcie mogą być wynikiem wad postawy, płaskostopia, nadwagi, a także ciąży.

Rozpoznanie

Rozpoznanie wrastających paznokci jest stosunkowo proste. Temu schorzeniu towarzyszą obrzęk, zaczerwienienie oraz ból w wale okołopaznokciowym, w którym doszło do wrastania. Pacjent początkowo może uskarżać się na ból podczas ucisku, chodzenia, siedzenia, który z czasem i rozwojem może przeobrazić się w ból ciągły. Nieleczone wrastające paznokcie powodują stan zapalny uszkodzonej płytki paznokciowej, a przyrost tkanki może doprowadzić do powstania tzw. „dzikiego mięsa”. Lekceważenie powyższych objawów może zakończyć się zakażeniem bakteryjnym i grzybicznym, a także doprowadzić do zanokcicy.

Leczenie

Czas leczenia uzależniony jest od zastanego stanu paznokcia u pacjenta. W niektórych przypadkach leczenie może trwać nawet przez kilka miesięcy. Wrastające paznokcie można leczyć za pomocą specjalnych klamr ortonyksyjnych. Dzięki nim możliwe jest skorygowanie wzrostu chorego paznokcia. Klamry dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Jest to dotychczas najlepsza metoda leczenia tego typu schorzenia. Efekt można odczuć już po pierwszej wizycie w gabinecie. Klamry w żaden sposób nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

W przypadku zniekształcenia płytki paznokciowej, szerokiego wrastania paznokcia w  tkanki miękkie, przedłużających się stanów zapalnych jedynym i najlepszym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny. Z reguły polega ono na klinowym wycięciu płytki paznokciowej w znieczuleniu miejscowym aż do macierzy i wycięciu przerośniętej tkanki. Odpowiednio wykonany zabieg z reguły nie ogranicza aktywności chorego.