Gabinet Chirurgiczny dr n. med. Włodzimierz Matuszczak

Guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy
leczenie Bydgoszcz

Rejestracja

Guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy Bydgoszcz

Guzki krwawnicze (hemoroidy) zwane także żylakami odbytu są wynikiem choroby hemoroidalnej. Schorzenie może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. W dużym stopniu wiąże się z prowadzonym stylem życia. O ile hemoroidy to naturalna, anatomiczna część ciała, o tyle ich powiększenie powinno nas zaniepokoić i skłonić do kontroli lekarskiej.

Podział hemoroidów

Przyczyny

Hemoroidy powstają na skutek niewydolności żylnej, która wynika z uwarunkowania genetycznego lub prowadzonego trybu życia. Bardzo często dotyka ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, biegają zawodowo na długie dystanse, mają częste zaparcia, lub biegunki. To także częsta przypadłość kobiet w ciąży.

Objawy

Do podstawowych objawów powstawania żylaków odbytu zalicza się dyskomfort podczas siedzenia, świąd i pieczenie okolic odbytu, a także uczucie niedostatecznego wypróżnienia. Przyrostowi hemoroidów towarzyszy także krwawienie, które można zaobserwować podczas oddawania stolca. Zaawansowanej chorobie hemoroidalnej towarzyszyć może śluz w odbycie.

Leczenie żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów powinno rozpocząć się od zmiany stylu życia oraz diety. Posiłki powinny zostać wzbogacone o błonnik, a także o picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Należy unikać długotrwałego parcia na stolec i przebywania zbyt długo w toalecie. W profilaktyce zaleca się używanie miękkiego papieru toaletowego. Higiena odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu rozwijania się choroby hemoroidalnej, dlatego zaleca się każdorazowo po oddaniu stolca mycie okolic odbytu. Leczenie hemoroidów można przyspieszyć redukując masę ciała, a także rozpoczynając aktywny tryb życia. Ważnym elementem jest także bielizna, którą nosimy. Powinna być wykonana z naturalnego i przewiewnego materiału. Leczenie żylaków odbytu we wczesnym stadium może odbywać się na drodze farmakologicznej, jednak trzeba pamiętać że jest to wyłączenie leczenie objawowe. Zaawansowana choroba hemoroidalna powinna być leczona operacyjnie. Najpopularniejsze metody leczenia operacyjnego to: